مقالات

10 استراتژی قیمت گذاری خرده فروشی

قیمت گذاری یکی از مهم ترین فعالیت های خرده فروشان است. اما اغلب ممکن است شبیه حدس و گمان باشد.

این به این دلیل است که قیمت گذاری برای مشتریان شما بسیار بیشتر از یک عدد است. می تواند ایده هایی مانند ارزش، موقعیت، رضایت، حتی شادی را لمس کند.

همه عاشق معامله هستند. و مردم می توانند دلایل و واکنش های بسیار احساسی نسبت به چیزی که می خرند داشته باشند. به همین دلیل است که یک فرهنگ کامل در مورد جعبه گشایی محصولات و رضایتی که می تواند به همراه داشته باشد وجود دارد.

 

به‌عنوان یک خرده‌فروش، قیمت‌های شما ممکن است طیف وسیعی از احساسات را در مورد فروشگاه، محدوده محصول و برند شرکت شما به مردم بدهد.

 

در این مقاله، با کمک چندین متخصص، کمی عمیق‌تر به قیمت‌گذاری خرده‌فروشی می‌پردازیم. یاد خواهید گرفت:

3 روش برای قیمت گذاری یک محصول برای خرده فروشی

10 تاکتیک قیمت گذاری خرده فروشی
چگونه قیمت های خود را به روش صحیح پایین بیاورید
انتخاب استراتژی قیمت گذاری خرده فروشی

 

3 روش برای قیمت گذاری یک محصول برای خرده فروشی

جاش پولاک، کارشناس قیمت‌گذاری در گروه پارکر اوری می‌گوید: «قیمت‌گذاری یکی از اهرم‌های اصلی است که می‌توان برای کنترل حاشیه سود به کار گرفت، اما از سوی دیگر سطوح قیمتی بسیار بالا مشتریان را از خود دور می‌کند و آنها را به سمت رقابت سوق می‌دهد.» ، مشاوره خرده فروشی و کالاهای مصرفی.

مشاور CPA و تجارت الکترونیک ابیر سید از UpCounting توضیح می دهد که یک راه برای شروع به فکر کردن در مورد قیمت گذاری این است که فکر کنید آیا یک محصول خاص خریدی تکراری است یا یک خرید یکباره است.

اگر چیزی مانند میز بیلیارد فقط یک بار خریداری شود، باید پس از در نظر گرفتن هزینه جذب مشتری، پول خود را بازگردانید. ابیر می‌گوید: «اما اگر خریدی تکراری باشد – مانند یک protein bar- می‌توانید قیمت پایین‌تری داشته باشید، زیرا بدانید که پول خود را از ارزش طول عمر مشتری پس خواهید گرفت.»

علاوه بر این، محصولات مختلف بر اساس نگرش مشتریان شما و حساسیت قیمت آنها به آن نوع محصول، به استراتژی های قیمت گذاری متفاوتی نیاز دارند.

محرک های ترافیک قیمت گذاری و افزایش دهنده حاشیه

جاش از گروه پارکر اوری می‌گوید: «برخی موارد را می‌توان به عنوان «محرک های ترافیک» طبقه‌بندی کرد. «قیمت‌ها و تبلیغات روی این اقلام می‌تواند برای افزایش فروش واحد و ترافیک مشتری اعمال شود. موارد دیگر «افزایش‌دهنده حاشیه» هستند. مشتریان بسیار کمتر به قیمت‌های نسبی این اقلام آگاه هستند، بنابراین می‌توان آن قیمت‌ها را برای بهبود سودآوری [تغییر داد]. خرده فروشان می توانند طیف وسیعی از استراتژی های قیمت گذاری را برای اعمال در دسته های مختلف محصولات ایجاد کنند.

چند رویکرد اصلی برای قیمت گذاری وجود دارد.

قیمت بر اساس هزینه های شما.

این بدان معنی است که درک دقیقی از هزینه محصول خود داشته باشید و آن را به سودآوری مشخص کنید (در ادامه بیشتر در مورد نشانه گذاری صحبت خواهیم کرد). برای انجام این کار باید درک خوبی از هزینه های فروش و بازاریابی، سربار و حجم سهامی که می توانید به طور واقع بینانه بفروشید، داشته باشید.

قیمت بر اساس رقابت شما.

در مورد رقبای خود در بازار تحقیق کنید و شباهت های موجود در محدوده محصولات خود را بررسی کنید. آیا محصولات شما بسیار گرانتر از فروشندگان دیگر است که محصولات مشابه می فروشند، یا با تخفیف های بسیار زیاد، حاشیه سود خود را از دست می دهید؟

قیمت یک محدوده محصول.

اینجاست که روش‌های رایج مانند فروش کالا با ضرر وارد می‌شوند. این زمانی است که شما یک محصول معین را با قیمت پایین‌تری به فروش می‌رسانید تا مشتریان را برای خرید محصولات با قیمت بالاتر در جای دیگری در محدوده جذب کنید.

قیمت عمده فروشی در مقابل خرده فروشی

اما، هر کسب و کار خرده فروشی مستقیماً به مصرف کنندگان نمی فروشد – برخی از آنها به خرده فروشان دیگر می فروشند. Abir Syed از UpCounting پیشنهاد می‌کند که با قیمت‌گذاری عمده‌فروشی، بیشتر باید مجموعه‌ای از سربارها را در نظر بگیرید. ابیر خاطرنشان می کند که ساختار هزینه فروش و بازاریابی شما با خرده فروشی بسیار متفاوت خواهد بود و هر مشتری حجم بسیار بیشتری خریداری خواهد کرد.

یکی دیگر از تفاوت‌های مهم در انبارداری و توزیع شماست که در هنگام معامله محموله‌های بزرگ، برخلاف بسیاری از محموله‌های کوچک مستقیماً برای مصرف‌کنندگان، تنظیم می‌شود.

10 تاکتیک قیمت گذاری خرده فروشی

اجازه دهید برخی از ساختارهای مختلف قیمت گذاری برای محصولات خرده فروشی را بررسی کنیم.

1- قیمت خرده فروشی پیشنهادی سازنده (MRSP)

به گفته Meaghan Brophy، تحلیلگر خرده فروشی و تجارت الکترونیک در FitSmallBusiness، «قیمت فروش مجدد پیشنهادی سازنده (MRSP) قیمتی است که سازنده محصول به فروشندگان پیشنهاد می دهد محصول را با آن بفروشند. اگرچه طبق قانون ضد انحصار، تولیدکنندگان نمی‌توانند قیمت‌ها را در هر مرحله از فرآیند فروش مجدد دیکته کنند، اما می‌توانند انتخاب کنند که چه فروشنده‌هایی نیز محصولات را توزیع می‌کنند. این یک رویه معمول است، به ویژه برای تولیدکنندگانی که به شرکت‌هایی که در آمازون می‌فروشند، کار کنند و همچنین فقط با خرده‌فروشانی کار کنند که موافق رعایت MSRP هستند.

2- قیمت گذاری کی استون

این معمولاً در مورد قیمت هایی که دو برابر قیمت عمده فروشی تعیین می شود صدق می کند. قبلاً این قرارداد برای قیمت گذاری لباس بود، اما امروزه کمتر رایج است.

3- قیمت گذاری چندگانه و قیمت گذاری تخفیف

قیمت‌گذاری چندگانه و قیمت‌گذاری تخفیف زمانی اتفاق می‌افتد که اقلام با تخفیف در یک زمان خریداری شوند. به خرید یک جفت جوراب به قیمت 5 دلار، دو جفت 8 دلار و غیره فکر کنید. قیمت گذاری با تخفیف ساده نیازی به توضیح زیادی ندارد. مشتریان تخفیف های خوب قدیمی را دوست دارند و می توانند راهی عالی برای جابه جایی موجودی یا اقلام اواخر فصل باشند.

4- قیمت گذاری نفوذ

قیمت گذاری نفوذ شکل دیگری از تخفیف است – با پیچ و تاب.

یکی از راه‌های توضیح آن از طریق دنیای رقابتی سرویس‌های پخش ویدیو بر اساس تقاضا است. به نتفلیکس، آمازون پرایم، هولو و هر سرویس پخش دیگری که به طور منظم در خانه استفاده می کنید فکر کنید. از آنجایی که این بازار بسیار رقابتی است، بسیاری از تازه واردان از قیمت گذاری نفوذ برای جذب و حفظ مشتریان جدید استفاده می کنند.

این شامل ارائه قیمت پایین‌تر برای یک دوره اولیه می‌شود، تا بتوان امیدوار بود مشتری را به خدمات «قلاب» کند تا آنها مایل به پرداخت قیمت کامل در حرکت به جلو باشند. همانطور که محصولات بیشتر به سمت قیمت اشتراک پیش می روند، این یک رویکرد قیمت گذاری است که ارزش بررسی دارد.

5- قیمت گذاری ارزش

همانطور که Investopedia توضیح می دهد، قیمت گذاری مبتنی بر ارزش واقعاً قیمت گذاری مشتری محور است. بر اساس این است که مشتری شما چقدر ارزش یک محصول را باور دارد. این استراتژی قیمت گذاری اساساً تلاش می کند بین قیمت تمام شده محصول و کیفیت آن تعادل ایجاد کند. دلیل اینکه قیمت گذاری ارزش می تواند بسیار موثر باشد این است که بر اساس چیزی است که برای همه مشاغل بسیار ارزشمند است: درک عالی از مشتری. اما دستیابی به آن آسان نیست. قیمت‌گذاری مبتنی بر ارزش مبتنی بر حدس و گمان نیست، بلکه بر اساس تحقیقات آهسته و دقیق برای درک مشتریان شما، محصولاتی که واقعاً می‌خواهند و آنچه در زیر یک سطح برای آنها ارزشمند است.

6- قیمت گذاری روانی

همانطور که قبلا توضیح دادیم، بسیاری از قیمت گذاری ها بر اساس آنچه مردم فکر می کنند، می خواهند و احساس می کنند. به همین دلیل است که قیمت گذاری اغلب به سختی از روانشناسی جدا می شود. از بسیاری جهات، قیمت‌گذاری نوعی بازاریابی است و بهترین بازاریابی به شیوه‌ای مثبت از روانشناسی استفاده می‌کند. صدها مطالعه در طول سال‌ها در مورد اینکه چرا مصرف‌کنندگان کالاهای بیشتری را به‌جای زوج یا گرد، کالاهایی با اعداد فرد می‌خرند، انجام شده است. این بخشی از سیم کشی مغز ماست.

یک مثال محبوب از قیمت گذاری روانشناختی، قیمت گذاری جذاب است. آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا قیمت اکثر محصولات به جای 6 دلار، 5.99 دلار است؟ زیرا تنها تفاوت ساده کاهش یک سنت آن به قیمتی که به عدد 9 یا 99 ختم می شود، باعث می شود مشتریان آن را به ارزش کاملاً متفاوت و جذاب تر تعبیر کنند.

پایان دادن به قیمت ها در “.99” یکی از قدیمی ترین ترفندها در کتاب بازی قیمت گذاری است. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که قیمت‌هایی که به 0.99 ختم می‌شوند بهتر از قیمت‌هایی هستند که به 0.00 ختم می‌شوند. چرا؟ زیرا مصرف کنندگان مشروط شده اند که قیمت های 9 پایانی را با معامله مرتبط کنند.

این نمودار منظم توسط Gumroad را بررسی کنید، پلتفرمی که خلاقان را قادر می‌سازد مستقیماً به مخاطبان خود بفروشند. Gumroad خریدهای انجام شده در سایت خود را تجزیه و تحلیل کرد و نرخ تبدیل اقلام به قیمت دلار کامل را با نرخ هایی که به 0.99 ختم می شد مقایسه کرد.

 

 

همانطور که می بینید، محصولات با قیمت های 99. عملکرد بهتری نسبت به محصولاتی داشتند که اعداد کامل داشتند – و در یک مورد، نرخ تبدیل دو برابر بیشتر بود.

دلیل این امر چیست؟ مصرف کنندگان “اثر رقم چپ” را تجربه می کنند، که تمایل مغز به توجه بیشتر به ارقام سمت چپ نقطه اعشار است. اتفاقی که می افتد این است که مردم تصمیم خرید خود را بر اساس اولین ارقامی که می بینند، قرار می دهند، نه کل قیمت.

همین موضوع را می توان در مورد قیمت های منتهی به 0.97 نیز گفت. اکثر خرده فروشانی که معاملاتی را انجام می دهند، قیمت فروش خود را در 0.99 یا 0.97 پایان می دهند تا آنها را جذاب تر کنند.

بنابراین آیا باید شروع به حذف اعداد کامل از لیست قیمت خود کنید؟ نه کاملا. هنگامی که شما به شکارچیان معامله می‌فروشید، اثر رقم چپ ممکن است به خوبی کار کند، اما اگر در یک بازار گران‌قیمت یا انحصاری فعالیت می کنید، بهتر است از اعداد کامل استفاده کنید.

تحقیقات نشان داده است که “رابطه درک شده ای بین قیمت هایی که به 0 ختم می شوند و کیفیت کلی و قیمت هایی که به 9 ختم می شوند و ارزش کلی وجود دارد.” به عبارت دیگر، به نظر می رسد که مردم قیمت های کلی را با کیفیت بالاتر مرتبط می کنند.

به نمونه های زیر دقت کنید. بالاترین اسکرین شات از وب سایت فروشگاه بزرگ Nordstrom است. به قیمت های صفحه توجه کرده اید؟ بله، همه آنها اعداد کامل هستند، و نشان می دهد که محصولات برای مشتریانی هستند که مایل به خرج کردن بیشتر هستند.

 

 

اما اگر به Nordstrom Rack، فروشگاه این شرکت که به کاهش قیمت و فروش معروف است، بروید، متوجه می‌شوید که قیمت تقریباً تمام اقلام xx.97 است.

 

 

نکته مهم در اینجا این است که پایان دادن به قیمت های شما در 0.99 یا 0.97 به طور خودکار مشتریان بیشتری را جذب نمی کند. شما باید در نظر داشته باشید که چه چیزی را می فروشید، به چه کسی می فروشید، و تصوری را که می خواهید منتقل کنید.

7- قیمت گذاری لوکس و برتر

برخی از برندها و کسب‌وکارها – به Cartier یا Gucci فکر می‌کنند – محصولات خود را قیمت‌گذاری می‌کنند تا مشتریان ارزش را درک کنند. باز هم روانشناسی در کار است. خرده فروشان سطح بالا می دانند که مشتریانی که محصولاتشان را می خرند، به همان اندازه که در حال خرید یک کیف دستی یا یک دستبند هستند، آن حس موجود را می خرند. قیمت گذاری کالاهای شما در بالاترین سطوح موثر است، تنها در صورتی که هر جنبه از محصول، تجربه مشتری و خدمات وفاداری شما بتواند با برچسب قیمت مطابقت داشته باشد.

8- قیمت گذاری بسته ای

اگر می‌خواهید محصولات خود را بسته‌بندی و بازاریابی کنید تا تجربه‌ای برای مشتریان باشد، قیمت‌گذاری بسته‌بندی می‌تواند برای خرده‌فروشان مفید باشد. برای مثال، یک اغذیه‌فروشی می‌تواند کراکر، گوشت و پنیر را بسته‌بندی کند تا به مشتریان پیشنهاد کند یک تجربه پیک نیک داشته باشند. یا یک قصاب می تواند محصولات خاصی را برای پیشنهاد یک کباب بسته بندی کند. با قیمت‌گذاری بسته‌ای، طیف وسیعی از محصولات را ارائه می‌دهید که معمولاً به صورت جداگانه و با یک قیمت واحد قیمت‌گذاری می‌شوند. با کمی خلاقیت، قیمت‌گذاری بسته‌ای می‌تواند به خرده‌فروشان کمک کند تا موجودی‌هایی را تغییر دهند که به تنهایی جذاب نباشد.

9- قیمت گذاری نشانه گذاری

نشانه گذاری را فراموش نکنیم. Meaghan در FitSmallBusiness می‌گوید: «استراتژی قیمت‌گذاری غالب برای خرده‌فروشان، انجام یک نشانه‌گذاری 100 درصدی است. این بدان معناست که اگر کالایی را از عرضه‌کننده یا تولیدکننده به قیمت 20 دلار خریداری کنند، آن را به قیمت 40 دلار به خریداران می‌فروشند.»

آمازون و فروشندگان آن به دلیل کاهش قیمت ها و حاشیه های خرده فروشی بدنام هستند. به منظور رقابتی ماندن، خرده فروشان گاهی اوقات محصولی را با حاشیه های کمتر از 100 درصد قیمت گذاری می کنند. اگر خرده فروشان حجم بالایی از محصولات را می فروشند یا سعی می کنند اقلام فصلی یا فاسد شدنی را به فروش برسانند، می تواند منطقی باشد که خرده فروشان به این طریق رقابت کنند.

با این حال، سناریوهایی نیز وجود دارد که در آن یک خرده‌فروش می‌تواند یک محصول را بالاتر از 100 درصد قیمت گذاری کند. میگان توضیح می‌دهد که این امر در مورد برچسب‌های خصوصی و محصولات سفارشی، لوازم آرایشی، جواهرات، لوازم الکترونیکی رایج است.

10- قیمت گذاری پویا

قیمت گذاری پویا روشی است که در آن قیمت ها را در زمان واقعی در پاسخ به تقاضاها، روندها یا حتی قیمت های رقبای بازار تنظیم می کنید.

به عنوان مثال، نبرد پویا قیمت بین آمازون و Best Buy را در نظر بگیرید که هر دو مایکروویو جنرال الکتریک را می فروختند.

به گزارش WSJ:

بر اساس داده های گردآوری شده توسط شرکت تحقیقاتی قیمت مصرف کننده Decide Inc. برای وال استریت ژورنال، فروشندگان در Amazon.com Inc. قیمت آن را 9 بار در یک روز تغییر دادند و قیمت آن بین 744.46 دلار و 871.49 دلار در نوسان بود.
شرکت Best Buy پس از افزایش قیمت‌های آمازون، قیمت آنلاین مایکروویو خود را به 899.99 دلار از 809.99 دلار افزایش داد، سپس پس از کاهش قیمت‌های آمازون برای مایکروویو ، دوباره آن را کاهش داد.

بنابراین قیمت گذاری پویا چگونه کار می کند؟ خرده‌فروشان معمولاً از الگوریتم‌ها یا پلتفرم‌های قیمت‌گذاری پویا استفاده می‌کنند که به‌طور خودکار روندها را فاکتور می‌کنند و اعداد را برای تعیین بهترین قیمت‌ها برای ارائه در وب‌سایت تعیین می‌کنند. در برخی موارد، رفتار خریدار نیز به یک عامل تبدیل می‌شود و مشتریان قیمت‌ها را بر اساس احتمال تبدیل خود مشاهده می‌کنند.

برای مثال، اگر پلتفرم بازاریابی یا قیمت‌گذاری فروشگاهی مشخص کند که خریدار احتمالاً با تخفیف خرید می‌کند، خرده‌فروش ممکن است قیمت پایین‌تری را به آن مشتری ارائه دهد. برعکس، اگر فناوری مشخص کند که یک خریدار محصولی را با قیمت کامل خریداری می‌کند، تخفیفی به آنها ارائه نمی‌شود.

برخی از خرده فروشان رویکرد متفاوتی دارند. دیوید مرسر، در Smart Modern Entrepreneurs، می‌گوید که آنها با استفاده از ابزار ردیاب قیمت، فروش و عملکرد قیمت محصولات رقیب را در آمازون نظارت می‌کنند و هشدارهایی در مورد قیمت‌گذاری و فروش دریافت می‌کنند.

به گفته مرسر، «این به ما کمک می‌کند تغییرات قیمت‌گذاری را رصد کنیم… و به تصمیم‌گیری درباره نحوه قیمت‌گذاری محصولات خود، همراه با یکسری مزایای دیگر کمک می‌کند – مانند دانستن اینکه چه زمانی محصولات رقبا به خوبی به فروش می‌رسند و قادر به انجام برنامه های بازاریابی هستند.

قیمت گذاری پویا می تواند راه خوبی برای خودکارسازی و بهینه سازی قیمت های خرده فروشی شما باشد، اما در اجرای این استراتژی احتیاط کنید. یک نظرسنجی توسط Retail Systems Research نشان داد که مصرف کنندگان عموماً طرفدار این عمل نیستند.

فوربس در مقاله خود که در نیکی برد، شریک مدیریت RSR ، به اشتراک گذاشت “71٪ از مصرف کنندگان ایالات متحده که مورد بررسی قرار گرفتند این عمل را دوست نداشتند، و 23٪ دیگر فکر می کردند که فقط “خوب” است.” جای تعجب نیست که در این نظرسنجی همچنین نشان داد که نسل حاضر تمایل بیشتری به پذیرش تطابق قیمت دارند و با 14٪ نشان می‌دهد که آنها “آن را دوست دارند”.

قبل از اجرای قیمت گذاری پویا، آنچه را که می فروشید، بازاری که در آن هستید و مشتریان شما چه کسانی هستند را در نظر بگیرید.

همانطور که برد خاطرنشان می کند، «مواردی وجود دارد که قیمت گذاری پویا منطقی است – در زمان خرید شدید رقابتی، مانند جمعه سیاه، یا برای اقلامی با طول عمر کوتاه، مانند سالاد کلم در پایان روز. اما تا آنجا که یک استراتژی کلی برای خرده‌فروشی است، به نظر می‌رسد که مصرف‌کنندگان مشتاق آن نیستند – و خرده‌فروشان پیام را دریافت می‌کنند.»

 

چگونه قیمت های خود را به روش صحیح پایین بیاورید

در حالی که کاهش قیمت‌ها مطمئناً مشتریان را جذب می‌کند، اجرای تخفیف‌ها به روش اشتباه می‌تواند منجر به از بین رفتن سود شما یا جذب انواع نامناسب خریداران شود (یعنی کسانی که فقط زمانی از شما خرید می‌کنند که قیمت‌هایتان را پایین بیاورید)

به همین دلیل است که اگر به دنبال فروش یا تخفیف در فروشگاه خود هستید، مهم است که تبلیغات خود را به خوبی برنامه ریزی کنید و پیشنهادات متفکرانه ای را برای رسیدن به اهداف خود ارائه دهید. برای دریافت نکات و ایده هایی در مورد نحوه اجرای صحیح تخفیف ها، نکات زیر را مرور کنید.

خریداران را تقسیم بندی کنید و کاهش قیمت خود را بر اساس آن تنظیم کنید

ایجاد تخفیف یا پیشنهاد بر اساس ترجیحات یا سابقه خرید مشتریان مختلف می تواند خریدها را تا حد زیادی افزایش دهد. برای تقسیم بندی مشتریان خود وقت بگذارید تا بتوانید بر اساس آن به آنها بازاریابی کنید و بفروشید.

یکی از راه‌های انجام این کار، تنظیم پروفایل مشتری است. پروفایل هایی ایجاد کنید که حساسیت قیمت و عادات خرید مشتریان مختلف را مشخص می کند و از آنها به عنوان ابزاری برای تعیین انواع تخفیف برای ارائه هر نوع خریدار استفاده کنید.

ارسال پیشنهادات مناسب ممکن است دشوار به نظر برسد، اما در واقع اگر ابزار مناسبی مانند نرم افزار باران 360 داشته باشید، کاملاً قابل انجام است. از یک سیستم مدیریت مشتری قوی استفاده کنید که تاریخچه ای از آنچه خریداران از شما خریده اند به شما می دهد. به این ترتیب، در نرم افزار فروشگاه زنجیره ای باران 360 می‌توانید به راحتی ببینید چه کسی چه چیزی را می‌خرد و هر مشتری چقدر هزینه کرده است.

مطمئن شوید که زمان مناسب است

زمانی که مشتریان به آنها نیاز دارند) نرخ تبدیل شما را تا حد زیادی افزایش می دهد.

به همین دلیل است که باید به زمانی که خریداران از شما خرید می کنند نیز توجه کنید. به عنوان مثال، اگر مشتریان زیادی دارید که در پایان ماه خرید می کنند، پیشنهادات خود را در همان زمان برنامه ریزی کنید.

همچنین، به یاد داشته باشید که این سوال که مشتری چه زمانی به محصولی نگاه کرده یا چیزی را خریداری کرده است، می‌تواند بینش‌هایی را در مورد اینکه چه چیزی و چه زمانی ممکن است خریداری کند، ارائه دهد. برای مثال، Blue Nile، یک خرده‌فروش آنلاین جواهرات، ایمیل‌های گروه عروسی خود را بر اساس تخمین‌هایی که در مورد زمان نامزدی مشتریان انجام داده است، اندازه‌گیری می‌کند.

ببینید آیا می توانید کاری مشابه در کسب و کار خود انجام دهید. فرض کنید شما لباس و کالای کودک می فروشید و یک مشتری فقط برای پسر سه ماهه اش لباس خریده است. با استفاده از این داده ها، ممکن است بتوانید پیش بینی کنید که او در شش ماه یا یک سال به چه چیزی نیاز دارد، و می توانید توصیه ها یا پیشنهادات مربوط به محصول را ارائه دهید

 

برای گروه های مصرف کننده منتخب تخفیف ارائه دهید

همچنین می‌توانید تخفیف‌های انحصاری را برای گروه‌های خاصی از مصرف‌کنندگان (مثلا دانش‌آموزان، نظامیان، سالمندان و غیره) ارائه دهید. به گفته Marci Hansen، مدیر SheerID، این استراتژی به خرده فروشان اجازه می دهد تا از تخفیفات بدون آسیب رساندن به حاشیه سود خود یا معرفی شدن به عنوان یک برند تخفیف استفاده کنند.

یکی از شرکت‌هایی که این کار را به خوبی انجام می‌دهد، The Great Wolf Lodge، یک استراحتگاه و پارک آبی در آمریکای شمالی است. Wolf Lodge برنامه ای به نام ” قهرمانان زوزه کش ” دارد که به طور انحصاری در تمام طول سال 30٪ تخفیف به نیروهای نظامی (فعال، بازنشسته و جانباز)، آتش نشانی، پرسنل خدمات فوریت های پزشکی، اعزام کنندگان 911، پلیس و افسران اصلاح و تربیت می دهد.

مارکی گفت: «ارائه تخفیف های انحصاری استراتژیک به جای کاهش قیمت در سراسر سایت یا کدهای کوپن، به خرده فروشان کنترل بیشتری بر حاشیه سود و رشد مشتریان اصلی خود می دهد.» بازاریابان با ارائه تخفیف‌ها یا امتیازات ویژه به مربیان و اعضای جامعه نظامی، می‌توانند مشتریان جدید و وفاداری را بدون آسیب به نام تجاری خود جذب کنند»

«مشتریان موجود از خرده‌فروشانی که تخفیف‌های نظامی، دانشجویی یا آموزشی ارائه می‌دهند، امتناع نمی‌کنند، همانطور که اگر شرکتی تخفیف‌های جدید برای مشتریان ارائه می‌دهد. در واقع، اکثر مصرف‌کنندگان به کسب‌وکارهایی که به خدمت سربازی احترام می‌گذارند و برای آموزش ارزش قائل هستند، نگاه مثبت دارند.»

کدام استراتژی قیمت گذاری خرده فروشی برای شما مناسب است؟

جاش از گروه Parker Avery می گوید: «در محیط خرده فروشی امروزی، خرده فروشان باید عوامل متعددی را در رویکرد قیمت گذاری خود در نظر بگیرند. موقعیت یابی قیمت رقابتی، پاسخ مشتری و اهداف مالی همگی در بازی نقش دارند. همچنین، تفاوت در رفتار مشتری در بازارهای جغرافیایی مختلف و همچنین حساسیت قیمت بر اساس کانال عوامل پیچیده‌کننده هستند. »

در نهایت، هیچ تاکتیک قیمت گذاری کافی نخواهد بود. احتمالاً باید تاکتیک های بالا را ترکیب کنید، و اگر کسب و کار خرده فروشی شما جوان است، باید آزمایش کنید. خیلی به دسته محصولی که می فروشید نیز بستگی دارد. با یک نرم افزار فروشگاهی مناسب، می‌توانید قیمت‌ها را در زمان لازم برای محصولات مختلف تغییر دهید و بهترین استراتژی را برای خود آزمایش کنید.

یک چیز مسلم است، قیمت گذاری درست در زمان مناسب می تواند یک تغییر بازی به سود خرده فروشان باشد.