کسب و کارهای بزرگ

میگروس

میگروس، (به آلمانی: Migros) شرکت خرده‌فروشی سوئیسی است، که هم‌اکنون بزرگ‌ترین سوپرمارکت زنجیره‌ای سوئیس به‌شمار می‌آید. این شرکت بنیانگذار شرکت میگروس ترک می‌باشد.

میگرو

نوع شرکت تعاونی
صنعت خرده‌فروشی
بنا نهاده ۱۹۲۵
دفتر مرکزی زوریخ، سوئیس
درآمد ۲۴٫۸۶ CHF میلیارد فرانک سوئیس(۲۰۱۱)
سود ناخالص ۶۵۹ CHF میلیون فرانک سوئیس(۲۰۱۱)
کارکنان ۸۶٫۳۹۳ نفر (۲۰۱۱)
وب‌گاه www.migros.ch

میگروس برای اولین بار در زوریخ توسط گوتلیب دوت ولیر در سال ١٩٢٥ تاسیس شد. دوت ویلر با ایده فروش تنها ٦ ماده غذایی اصلی با قیمتی كم به زنان خانه داری كه در آن زمان دسترسی چندانی به فروشگاه نداشتند شركت خصوصی خود را تاسیس كرد.

در ابتدا او تنها قهوه، برنج، شكر، ماكارونی و روغن نارگیل رو از طریق ٥ كامیون كه از روستایی به روستای دیگر می رفت به فروش می رساند.

استراتژی از میان برداشتن صنایع واسط، رقبای این شركت را بر آن داشت كه در مقابل آن مقاومت كرده و تولیدكنندگان را برای حذف آن تهییج كنند. در مقابل، میگروس شروع به تولید كالاهایی با برند خود كرد و این كار را با تولید گوشت، شیر و شكلات آغاز كرد.

امروزه میگروس به یك فروشگاه تعاونی تبدیل شده است و بخش كثیری از جمعیت سوئیس از اعضای تعاونی میگروس هستند – حدود ٢ میلیون از جمعیت ٧.٢ میلیونی سوئیس- در نتیجه میگروس به سوپرماركتی زنجیره ای تبدیل شده كه مشتریانش مالك آن هستند. بیش از ٩٠٪‏ محصولات به وسیله نود شركت وابسته به میگروس تولید میشود.

در مقابل این انسان دوستی بنیانگذار این شركت، میگروس كلاس های بسیاری را برای بزرگسالان شاغل در نوبت عصر برگزار می كند كه شامل كلاس های آشپزی، زبان و موضوعات دیگر است. این مجموعه خود را موظف میداند كه یك درصد از سود سالیانه خود را صرف پروژه های فرهنگی كند. در سال ٢٠١١، حدود ١١٧ میلیون فرانك سوئیس برای این هدف هزینه شد. به عنوان مثال یكی از این كارها، تاسیس شركت موسیقی است كه كارهای ناشناخته ای را از تاریخ موسیقی سوئیس منتشر می كند.

ساختمان مرکزی میگروس در زوریخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *