کسب و کارهای بزرگ

سینزبوریس

سینزبوریس، (به انگلیسی: Sainsbury’s) شرکت خرده‌فروشی بریتانیایی است، که با در اختیار داشتن ۱٫۰۱۶ شعبه، مالک سومین شبکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرده‌فروشی در بریتانیا می‌باشد.

شرکت سینزبوریس در سال ۱۸۶۹ توسط جان جیمز سینزبوریس راه‌اندازی شد و در بریتانیای عصر ویکتوریا، به‌سرعت پیشرفت کرد و تا سال ۱۹۲۲ تبدیل به بزرگترین شرکت خرده‌فروشی در بریتانیا تبدیل شد.

این شرکت جایگاه خود را تا سال ۱۹۹۵ حفظ نمود و در این سال شرکت تسکو به‌عنوان بزرگترین خرده‌فروش بریتانیا مطرح شد و سینزبوریس در رتبه دوم قرار گرفت.

سال ۲۰۰۳ نوبت به شرکت آسدا (زیرمجموعه‌ای از بزرگترین خرده‌فروشی جهان؛ وال‌مارت) بود، که رتبه دومبن خرده‌فروشی بریتانیا را از آن خود نماید. از ۲۰۰۳ تاکنون سینزبوریس همچنان در رتبه سوم از شرکت‌های خرده‌فروشی بریتانیا، فعالیت می‌کند.

شرکت سینزبوریس در حال حاضر در زمینه مدیریت بر هایپرمارکت‌ها، سوپرمارکت‌ها، سوپرسنترها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرده‌فروشی فعالیت می‌نماید.

دفتر مرکزی این شرکت در هول‌بورن، لندن سیتی، بریتانیا قرار دارد و سهام آن در بازار بورس لندن معامله می‌شود. سهامداران اصلی سینزبوریس شامل خانواده سینزبوریس با (۴٫۹۹٪) و شرکت قطر اینوستمنت آتوریتی (۲۵٫۹۹٪) می‌باشند.

نوع خرده‌فروشی
بنا نهاده ۱۸۶۹
بنیانگذاران جان جیمز سینزبوری
دفتر مرکزی بریتانیا سیتی لندن، بریتانیا
مدیر عامل مایک کوپه
رئیس هیئت مدیره دیوید تایلر
محصولات هایپرمارکت
سوپرمارکت
سوپرسنتر
فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرده‌فروشی
درآمد ▲ ۲۲٫۲۹۴ £ میلیارد پوند(۲۰۱۱)[۱]
سود خالص ▲ ۵۹۸ £ میلیون پوند (۲۰۱۱)[۱]
مالک خانواده سینزبوری
کارکنان ۱۵۲٫۰۰۰ نفر (۲۰۱۱)
وب‌گاه www.Sainsburys.co.uk